Najpiękniejsze stare kamienice w Warszawie – TOP 10

Najpiękniejsze stare kamienice w Warszawie – TOP 10

Stylowe, dostojne, zaprojektowane z rozmachem – takie właśnie są stare warszawskie kamienice. Można je spotkać w Śródmieściu i na Pradze Północ. Przede wszystkim są to miejsca z historią i duszą. W świąteczne weekend chodźcie z nami na wirtualny spacer po najpiękniejszych warszawskich kamienicach. Przygotowaliśmy listę TOP 10. Oczywiście, jest to wybór subiektywny i listę tę można wydłużyć o wiele innych budynków – zachęcamy do dodawania adresów w komentarzach. A jeśli, tak jak my, kochacie stare warszawskie kamienice, to koniecznie po zakończeniu kwarantanny wybierzecie się na spacery w aplikacji City Talks: śladami secesji w Śródmieściu Południowym oraz Najpiękniejsze kamienice Starej Pragi.

1. Czackiego 3/5, kamienica NOT

Kamienica zbudowana w 1905 roku przetrwała dwie wojny światowe i nadal jest ozdobą ulicy Czackiego i jednym z najpiękniejszych zabytkowych budynków w Śródmieściu. Architektonicznie nawiązuje do stylu eklektycznego klasycyzmu i widać też pełne przepychu dekoracje inspirowane barokiem. Na fasadzie widać piękne kolumny i pilastry, a we wnękach – ozdobne arkadowe okna. Co ciekawe w suficie jednej z restauracji do dziś zachował się otwór, przez który kiedyś wrzucano węgiel.

2. Okrzei 26 Kamienica pod Sowami
Duma Starej Pragi powstała w 1912 roku dla księcia Massalskiego. Kamienica przeszła niedawno gruntowny remont i trudno przejść obok niej obojętnie. Zachwycają nie tylko dwie sowy strzegące budynku, ale także cała pieczołowicie odtworzona fasada, pełna pięknych zdobień – nietoperze, gryfy i wiele innych. W oryginalnym wydania kamienica lśniła w słońcu, gdyż fasada obłożona była cegłą klinkierową.

3. Bracka 18 Kamienica Marii Kiersnowskiej
W bramie tej okazałej kamienicy do tej pory zachowały się dawne dzwonki do mieszkań, czyli coś na kształt retro domofonu. Budynek o bogatej w zdobienia eklektycznej fasadzie zbudował na początku XX wieku słynny warszawski przedsiębiorca Edward Lilpop.

4. Mokotowska 41
Ten dom ma swojego własnego anioła, jego postać rozpościera się pod jednym z balkonów najwyższych kondygnacji. Błękitna kamienica przy ul. Mokotowskiej 41 to dzieło warszawskiego duetu Heppen-Czerwiński, czyli architektów, którzy swoje projekty tworzyli z rozmachem i fantazją. Bryła budynku, zbudowanego w 1912 roku, jest wczesnomodernistyczna, ale na fasadzie możemy znaleźć wiele elementów secesji – najwięcej z nich zauważysz w centralnej części frontu.
Przed wojną budynek miał inne zwieńczenie w postaci mansardy. Niestety, górna część kamienicy została częściowo spalona w czasie powstania. Dom przeszedł gruntowny remont na początku XXI wieku, wówczas pomalowano fasadę na kolor pastelowego błękitu.

5. Mokotowska 57 Kamienica „Krakowiacy i Górale”
Nazwa „Krakowiacy i Górale” nawiązuje do charakterystycznych ogromnych rzeźba gigantów odzianych w polskie stroje ludowe. Widoczne są też figury krasnali znajdujące się przed wejściem. Kto jest autorem tak pełnego fantazji projektu? Architekt Zygmunt Binduchowski, który na początku dwudziestego wieku postawił tę kamienicę dla arystokraty Rodryga Mroczkowskiego.

6. Hoża 41 Kamienica Chaima Brauna
Styl tej kamienicy można określić jako wczesnomodernistyczny. Powstała w 1910 roku, a twórcami projektu tego budynku był duet znanych warszawskich architektów – Władysław Heppen i Józef Napoleon Czerwiński. Warto zwrócić uwagę na elementy secesyjne, które ożywiają fasadę domu oraz zaokrąglone narożne wykusze, które przypominają baszty. Niektóre okna mają typowy dla secesji wykrój w kształcie łuku. Roślinie ornamenty, w tym przypadku to liście dębu, także są czytelnym nawiązaniem do stylu secesyjnego.

7. Poznańska 15, Kamienica Glassów
Secesyjna kamienica została zbudowana na początku XX wieku. Przed wojną mieściła się tu siedziba ambasady radzieckiej. Niestety bogata ornamentyka fasady została zniszczona przez radzieckich najemców. Kamienica przetrwała wojnę, kilka lat temu została odnowiona, mimo iż nie przywrócono jej oryginalnego secesyjnego wyglądu, to nadal robi dobre wrażenie.

8. Targowa 41, Kamienica Wolfa Welta
Odrestaurowana kamienica z charakterystyczną belwederką na najwyższej kondygnacji to jedna z najpiękniejszych ozdób ulicy Targowej. Budynek powstał w 1913 dla Wolfa Welta. Warto zajrzeć też do przejazdu bramnego, który wyłożony jest oryginalnymi kafelkami.

9. Lwowska 13
Nie wiadomo, kiedy dokładnie powstała ta piękna kamienica. Źródła podają daty 1911 lub 1915 rok. Tak samo nie ma pewności, kto jest autorem projektu budynku. Być może był to znany warszawski duet Heppen-Czerwiński, a może – Kazimierz Prokulski. Jedno jest pewne – budynek ten wzbudza zachwyt i wyróżnia się nawet na tle spektakularnej architektury ulicy Lwowskiej.
Wśród zdobień fasady dominuje motyw winorośli, które pną się na koszowych balustradzie balkonów. Roślinne dekoracje zdobią też okna, które mają charakterystyczny dla secesji kształt łuku.

10. Kawęczyńska 16
Kamienica z pięknymi zdobieniami powstała w 1925 jako dom dla pracowników zajezdni kolejowej, która mieści się tuż obok. Budynek przeszedł kilka lat temu gruntowny remont i dziś jest prawdziwą perłą ulicy Kawęczyńskiej.

9+
  • 9+