Warszawa w filmie

Warszawa w filmie

Pandemia zmieniła życie miasta i nasze też. Nie wiemy, kiedy będziemy mogli znowu pójść do kina. Tęsknicie za tym momentem, gdy wszyscy są już usadowieni na swoich miejscach, światła gasną, głosy cichną, a na ekranie pojawiają się pierwsze napisy? Nam też brakuje magii kinowej sali. Ale znaleźliśmy ciekawą alternatywę – spacer filmowy po Warszawie! Skoro nie możemy iść do kina, chodźmy do miejsc, gdzie kręcono filmy, seriale, a nawet wielkie hollywoodzkie produkcje! Dziś opowiemy Wam wielką historię ulicy Małej – ulubienicy filmowców!

„Praga, Praga, tu się spełniają sny” – tak brzmi refren wpadającej w ucho piosenki Jana Borysewicza nagranej do serialu „Wiedźmy” z 2005 roku. Serial w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego kręcono na ulicy Małej. Być może uliczka wyda Wam się zaniedbana, mniej ciekawa i atrakcyjna niż Ząbkowska lub Targowa lub inne praskie ulicy, to spieszymy donieść, iż jesteście w błędzie. Bo Mała jest w istocie wielka i to właśnie tu spełniły się sny najlepszych polskich reżyserów!

Na potrzeby głośnego filmu „Pianista” Mała udawała warszawskie getto. Podejdź pod kamienicę numer 12, na bocznej ścianie budynku w głębi działki zauważysz reklamę przedwojennej pasty do butów Dobrolin. Nie jest to oryginalna pamiątka sprzed wojny, lecz z początku XXI wieku, gdy kręcono tu sceny do „Pianisty”. Przypomnijmy, że Roman Polański otrzymał za ten film statuetkę Oscara.

Mała pamięta też debiut reżyserski Andrzeja Wajdy. Mistrz polskiego kina i zdobywca Oscara kręcił tutaj film „Pokolenie” w 1954 roku. A jeśli jesteśmy już kinie na oskarowym poziomie, to warto wspomnieć o Janie Komasie. Ten reżyser w tym roku otrzymał nominację do Oscara za film „Boże Ciało”, natomiast kilka lat widywali go często mieszkańcy Małej, gdy kręcił na ich ulicy sceny do „Miasta 44”.

http://https://www.youtube.com/watch?v=q2Ul0_22FHw&t=25s

Przedwojenna zabudowa uliczki często oddawała w kinie klimat przedwojennej Warszawy. To właśnie Barbara Sass, jedna z najlepszych polskich reżyserek, zdecydowała się tu nakręcić „Dziewczęta z Nowolipek”.
Kamera kocha Małą – lecz cała przedwojenna część Pragi Północ może się poszczycić imponującą filmografią. Jeśli jesteście już gotowi wybrać na magiczną Małą, to namawiamy, by pociągnąć filmowy wątek i zrobić spacer City Talks „Kamera kocha Pragę”. Zapowiedź spaceru możecie poznać tu

2+
  • 2+